Ako cikajú cyklisti ?

Pre normálneho smrteľníka je cyklistická Tour de France ťažko predstaviteľnú drinou . Takmer každý deň sú na programe vyčerpávajúce stúpanie striedaná prudkými zjazdmi . A keď už sa niektorá z etáp ide náhodou po rovine , je väčšinou dlhšia ako 180 kilometrov . Všetko pod trvalýmnáporom vysokých júlovýchteplôt . Preto je jasné že bez  prepracovaného pitného režimu nemožno závod vôbec absolvovať . Lenže – má to jeden háčik . Telo rozhodne nezvládne všetky tekutiny spotrebovať a aj cyklisti si musia nájsť chvíľku , kedy si takzvane odskočia . Veď niektoré dni strávi v sedle šesť a viac hodín !

Rekreačný cyklista v tejto chvíli nemá najmenší problém – zastaví na krajnici , nájde prvý smriečok … Podobné riešenie u profesionálneho cyklistu by však znamenalo možno rozhodujúci chybu celého závodu . Doťahovať späť celý pelotón , svištiaci 40kilometrovou  rýchlosťou , znamená výdaj síl , ktoré potom v rozhodujúcich fázach chýbajú . Cyklisti si preto našli vlastné riešenia . “ Aspoň raz za etapu je hromadná zastávka . Proste sa chvíľku nepreteká , “ vysvetľuje český profesionálny cyklista Jan Hruška . “ Nepísaným pravidlom je , že ju väčšinou iniciuje líder preteku a všetci túto výzvu spravidla akceptujú . “ Lenže aj Tour má svojich chytrákov , ktorí podobné zastávky využijú k úniku . V 13. etape minulého ročníka sa v tejto situácii nezastavil Robbie McEwen a sám pokračoval vo stíhanie vedúcej skupinky . Nasledujúci deň potom musel znášať nevraživé pohľady svojich súperov . Inu , aj nepísané pravidlá je niekedy lepšie dodržiavať . “ Väčšinou to ale nebýva tak horúce , “ hovorí Hruška . “ Takýto jazdec skôr riskuje , že až raz bude čoby líder závodu vyzývať k prestávke , nikto to nebude rešpektovať . “

Ani hromadné dohodnutie prestávky však všetky problémy nerieši . V dôležitých etapách , kedy sa preteká od začiatku do konca , či pri zdravotných ťažkostiach niektorého z jazdcov , musia nastúpiť individuálne riešenie . Výhodu v týchto prípadoch majú lídri jednotlivých tímov , ktorým po nútenej zastávke k dobehnutiu pelotónu pomôžu ostatní členovia tímu . Bežnou praxou však je aj vykonanie malej potreby priamo za jazdy z bicykla . “ Hoci sa to rekreačným cyklistom musí zdať nemožné , ide to zvládnuť tak , aby sa človek , ľudovo povedané , neznečistil , “ tvrdí Hruška s úsmevom .

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.