Brutálna bikta na zápase Srbsko Albánsko

Utorkový kvalifikačný duel I-skupiny o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska medzi Srbskom a Albánskom v Belehrade musel hlavný rozhodca Martin Atkinson prerušiť pred koncom prvého dejstva. V 41. min nastala potýčka medzi domácimi priaznivcami a albánskymi hráčmi.
srbsko-albansko-nestandard2
Dôvodom incidentu bola nacionalistická vlajka „Veľkého Albánska“ s menami revolučných vodcov, ktorá lietala nad štadiónom zavesená na diaľkovo ovládanej kvadrokoptére. Srbi vlajku, ktorá sa vznášala najskôr nad tribúnami a potom aj nad zeleným trávnikom, považovali za provokáciu. Srbskému hráčovi Stefanovi Mitrovičovi sa ju podarilo strhnúť a snažil sa ju vyniesť mimo hraciu plochu. To sa nepáčilo hosťujúcim futbalistom a na ihrisku sa strhla šarvátka o vlajku. Aktívni boli najmä Albánci Alndi Lila a Taulant Xhaka. Na trávnik vbehli zo striedačiek aj ďalší hráči a členovia realizačných tímov a následne aj asi dvadsiatka rozzúrených domácich fanúšikov, ktorí napadli Albáncov. Hráč pražskej Slavie Bekim Balaj, v ktorého rukách napokon skončila vlajka, dostal po hlave stoličkou z plastu.

Na ihrisku museli zasahovať policajti. Hráči zatiaľ čakali v útrobách štadióna na upokojenie situácie. Z tribún však začali lietať svetlice a po polhodinovom čakaní arbiter Martin Atkinson za stavu 0:0 zápas napokon predčasne ukončil.

„Za týchto okolností sa nedalo pokračovať. Nemôžem to teraz komentovať, kto za to nesie vinu. Spolu s rozhodcami a bezpečnostným poradcom vypracujeme správu pre UEFA, ktorá bude musieť rozhodnúť,“ uviedol delegát UEFA Harry Been, ktorý si celé dianie na ihrisku nakrúcal na videokameru.

Medzi Srbskom a Albánskom vládne už dlhodobo veľké napätie pre Kosovo. Srbsko nikdy neuznalo vyhlásenie z roku 2008 o nezávislosti svojej bývalej provincie, v ktorej majú prevahu kosovskí Albánci. V Belehrade nastúpilo Albánsko prvýkrát od roku 1967. Srbskí fanúšikovia vypískali pred zápasom albánsku hymnu. Za Veľké Albánsko považujú nacionalisti územie dnešného Albánska, Kosova, časti Srbska, Čiernej Hory, Macedónska a severného Grécka. Na vlajke boli portréty nacionalistických lídrov Ismaila Qemaliho, ktorý vyhlásil v roku 1912 albánsku nezávislosť, a Isu Boletiniho, albánskeho bojovníka proti Turkom. Nateraz nie je známe, kedy sa zápas dohrá. Prípad majú v rukách kontrolná, etická a disciplinárna komisia UEFA.

Albánska futbalová asociácia (FSHF) ešte v pondelok oznámila, že reprezentanti tejto krajiny nastúpia na pôde Srbska bez podpory svojich fanúšikov. Hovorca FSHF Tritan Kokona povedal, že k rozhodnutiu dospeli na základe žiadosti mesta Belehrad a odporúčania od Európskej futbalovej únie (UEFA). K rovnakému opatreniu pristúpi pri budúcoročnej odvete aj srbská strana.

Podľa srbských médií kvadrokoptéru ovládal z VIP sektora Orfi Rama, brat albánskeho premiéra Ediho Ramu. Nepotvrdené správy hovoria, že Orfiho Ramu zatkli už na štadióne. Edi Rama na svojom konte na Twitteri blahoželal albánskym futbalistom za ich odvahu pred prerušením duelu a dodal, že situácia bola veľkou hanbou domácich hostiteľov. Tisícky fanúšikov, ktorí sledovali duel na veľkoplošnej obrazovke v Tirane, sa presunuli na letisko, kde vítali hráčov po príchode z Belehradu ako hrdinov.

„Chceli sme pokračovať v zápase, ale albánski hráči povedali, že psychicky nie sú schopní,“ uviedol kapitán Srbska a obranca Chelsea Branislav Ivanovič. Taliansky tréner Albánska Giovanni de Biazzi odmietol pokračovať, keďže mal zranených štyroch hráčov. „Informovali sme delegáta UEFA, že na štadióne nás napadli fyzicky pracovníci bezpečnostnej služby, rovnako aj fanúšikovia a niektorí hráči,“ povedal pre súkromnú albánsku stanicu Supersport De Biazzi.

Informácie zverejnili AP, Daily Mail a ESPN.

Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.